Krčská vycházka

24.01.2017

V sobotním odpoledni 21. ledna jsme se Zvonečníkem ve spolupráci s ČSSD a SDŽ Praha 4 uspořádali akci "Za krčskými muflony a na Labuť" a diskutovali také ekologické priority pro ČSSD.

Byla to velmi příjemná naučná ekologická vycházka v nádherném zimním slunečném počasí. Seznámili jsme se s problematikou zvěře ve městě, hlavně s otázkou vyváženosti mezi prospěšností takového chovu a škodami, které zvěř páchá na okolí a životním prostředí. V areálu Krčské nemocnice je toto asi 40 hlavé stádečko pro pacienty zpestření jejich pobytu, někdy přímo terapií s kladnými vlivy na jejich psychiku.

Na druhou stranu se mufloni rychle množí a ničí své okolí hlavně okusem stromků. Travnaté plochy spásají, což šetří práci sekačkám, ale také přináší problémy s výkaly. V areálu se jich v minulosti pohyboval až dvojnásobný počet. To bylo zcela neúnosné a ve spolupráci s lesní správou se toto množství musí redukovat. Jiří Bodenlos (bývalý místostarosta Prahy 4) a se přiklání k větší redukci jejich počtu a připomenul, že historie muflonů v Krči sahá teprve do druhé poloviny 20. století.

V době naší návštěvy jsme viděli, jak se dospělí samci umějí předními kopýtky opřít o stromky a ve značné výši je okusují. Do této výšky jsou stromy s poživatelnými výhony jednotně oholené. Přirozeným prostředím muflonů jsou skály. Musejí si stále obrušovat kopýtka, což ale nemusí prospívat ani asfaltovým cestám v areálu. Muflony jsme se pokusili uspokojit nastrouhanou a vařenou zeleninou, kterou ale odmítli. Zájem projevili o kousky jablek. Spíše se ale snažili dostat ke trávě pod sněhem.

Ve druhé části vycházky jsme u rybníka Labuť pozorovali vodní ptactvo. Vedle kachen a labutí tu byly také slípky zelenonohé. Ornitolog Jindřich Sedláček nám přiblížil jejich kroužkování a mohli jsme je pozorovat také dalekohledem. Ptákům jsme nastrojili vařenou a strouhanou mrkev, řepu, tuřín, brambory a obilné vločky a kroupy. Největší zájem měli o namočené vločky a brambory. Labutě ale byly spíše již přejedené a kachny dávaly přednost pečivu házenému dalšími lidmi. Z Labutě jsme pořídili rovněž krátké video.

V příjemné restauraci Labuť jsme nakonec prodiskutovali všechny zážitky i přípravu dalších akcí. Věnovali jsme se ale také přímo ekologickým prioritám ČSSD, dosavadním úspěchům a přípravě dlouhodobého programu. A zapili dobrým Plzeňským...